Lukostrelecká súťaž družstiev predstavuje troch strelcov pracujúcich spoločne proti inému trojčlennému družstvu.

Striedanie sa strelcov v družstve pridáva aj prvok stratégie. Pri elimináciách na finálovej strelnici strieľajú tímy šesť šípové sety v sériách 3 šípov, po jednom šípe každý člen družstva. Strelci jedného družstva vystrelia 3 šípy, nasleduje druhé družstvo a 3 šípy, opäť strelci prvého družstva a nasleduje druhé družstvo, ktoré uzatvára set.V každom družstve sú teda 3 pozície, ktoré môže strelec zaujať.

 

Prvá pozícia "Opener": Udáva tón pre zvyšok družstva svojím prvým šípom. Dobrý zásah pozitívne motivuje ostatných, zlý šíp môže predstavovať prekážku, ktorá sa ťažko prekonáva alebo odstraňuje.

Druhá pozícia "Middle": Srdce tímu. Strieľa ako druhý, často najspoľahlivejší strelec, alebo niekedy najslabší – pretože hodnota šípu je obalená hodnotami prvého a posledného strelca. Dobrý strelec na tejto pozícii môže ovplyvniť kritické situácie, podobne ako hokejista, ktorý býva ocenený za asistenciu.

Tretia pozícia "Anchor": Ten ktorý vyhráva (alebo prehráva) set. Po každé sa očakáva dobrý výstrel a dosiahnutie očakávaného celkového skóre, aj keď to predchádzajúce šípy robia už nemožným. V mnohých prípadoch, je to strelec s najlepšími výsledkami v rozstreloch. Strelec by mal byť schopný relatívne dobrého výstrelu, aj v prípade, že ma na výstrel málo času.

Určenie poradia strelcov je relatívne zložitý proces, skúsme sa pozrieť ,ako to robia najlepšie tímy vo svete. Samozrejme, toto platí pre súčasné zloženie ich tímov.

India

Jeden s tímov, ktorý mení poradie medzi prvou a druhou trojicou šípov, India začína a končí set trojnásobnou striebornou medailistkou svetových pohárov, Deepikou Kumari.

“Deepika je istejšia ako posledný strelec. Je dobrá ak má minimum času ale aj v prípade, že ho má dostatok. Dokáže sa ľahko uvoľniť, má prehľad a v podstate si to užíva.” Hodnotí tímová kolegyňa.

Poradia streľby: Kumari, Buriuly, Majhi, a obrátene Majhi, Buriuly a Kumari.

Kórea

Olympíjska víťazka Ki Bo Bae netrafila 10 iba – stále to bola deviatka – vo víťaznom súboji kórejského ženského družstva s Ukrajinou počas testovacieho podujatia na olympiádu v Rio de Janeiro 2015.

“Tretí strelec je pre nás veľmi dôležitý,” vysvetľujú členovia tímu. “Ki ma viac skúseností a môže byť vodcom. Vie ako strieľať ako posledný člen tímu, a v momentoch napätia.”

Sedemnásť ročná Kang Chae Young začína, nasleduje Choi Misun ako druhá.

“Choi ostáva veľmi pokojná, preto strieľa druhá.”

Pôvodný článok na World Archery